Sillutusplaatide kaitsmine pealisjääst

Sillutusplaatide peamine vaenlane on vesi, kõige tugevama löögi annab see talvel. Külmaga ta jäätub ning niiskusega küllastunud betoon jäätub täielikult. Tänu sellele kõnniteed ja platsid, mis on kaetud plaatidega, muutuvad aladeks, kus vigastuste saamise oht kasvab kordades. Just sellel ajal saab aktuaalseks küsimus "Kuidas kaitsta sillutusplaate pealisjääst?" Kuid kõige tähtsam ei ole silmaga nähtav - vee jäätumine sillutusplaatide poorides. Jäätudes, vee ruumala suureneb ning rebestab betooni poore. Alguses mikropraod ei ole nähtavad, kuid mõne aja pärast külmumine viib sillutusplaatide pealispinna kahjustumiseni.

Talviti puutuvad sillutusplaadid kokku mitte ainult agressiivsete niiskuse ja keemilise korrosiooni mõjudega, vaid ka tõsiste mehaaniliste koormustega. Jalakäijate poolt ära trambitud lumi muutub pealisjääks, jäiseteks "muhkudeks", mida on meeldiv kangi või labidaga lahti raiuda. Arvestada enda lööki nii, et lüüa katki vaid jää, kahjustamata sillutusplaatide pealispinda (killustamata neid), on väga raske. Sellepärast taoline "karm" puhastusviis võib olla ohtlik kallitele sillutusplaatidele, millel on paksendatud atmosfäärikindel pealispind. Läbi kahjustatud pealispinna sattub niiskus takistuseta plaatide

sisemusse. Jäätudes ja sulades mitmeid kordi talve jooksul, kiirendab sisemistesse pooridesse sattunud niiskus plaatide hävimist. Negatiivseid tagajärgi on hästi näha platsidel ja jalakäijateedel administratsioonihoonete juures. Kõik see viib selleni, et paari aasta järel on vaja sillutusplaate uuesti vahetada.


Tänasel päeval on kõige tõhusamaks sillutusplaatide kaitsmisviisiks hüdrofobiseerimine. Immendudes betooni kuni 10 mm sügavusele, räniorgaanilisel alusel segu katab selle poore seestpoolt, ummistamata neid. Sellepärast niiskus väljub takistuseta ega pääse tagasi sisse. Vett-tõrjuva seguga töödeldud plaat kogub 15-25 korda vähem niiskust, mis oluliselt pikendab selle eluiga.

Betooni külmakindlus suureneb ning jää haakumine pinnaga järsult langeb, see kergendab teede puhastamist jääst.

Selleks et kaitsta sillutusplaate pealisjääst, on vaja töödelda pinda hüdrofobiseeriva vedelikuga enne külmade tulekut. Pärast töötlemist tuleb jää väga kergelt ja kiirelt pinnalt maha. Tagajärjena ei kahjustu sillutusplaatide pealispind, sellele ei teki pragusid ega killendeid aednikude "löögi" riistadest, lisaks sellele suureneb plaatide ilmastikukindlus (hüdrofoobse kihi eluiga on rohkem 10 aastat), vastupidavus agressiivse keskkonna suhtes (kaasaarvatud jäätumisevastaste reagentide suhtes), oluliselt väheneb pealispinna puhastamisele kuluv aeg. Kaitset võib uuendada kord 10-15 aasta jooksul. Kui pinnale mõjuvad intensiivsed koormused (populaarsed kohad, platsid söögikohtade juures, vaatamisväärsed platsid, parklad), siis tasub kanda hüdrofoobe kord viie aasta jooksul, sellisel juhul plaat säilitab enda värvi kogu ekspluateerimisaja vältel. Erinevalt värv- ja lakimaterjalidest, mida kasutatakse pindade kaitseks (näiteks ka värvi enda kaitseks), hüdrofoobsed immutamised on värvitud. Mõned sügava immendumise hüdrofobisaatorid muudavad esialgse värvi tumedamaks ja värskemaks, luues "märja kivi" efekti.

Нанесение гидрофобизатора на тротуарную плитку
Copyright © 2015 by "abimaja OÜ"  ·  All Rights reserved  ·  E-Mail: info.abimja@gmail.com
Abimaja OÜ